Zpravodaj‎ > ‎

Fotografické úlovky houbaře Václava Burleho v Brance

přidáno: 6. 11. 2013 1:06, autor: Jan Kohout   [ aktualizováno 6. 11. 2013 1:42 ]
Václav Burle při jedné ze svých toulek přírodou
V neděli 3.11. v 16 hodin proběhla v galerii Branka vernisáž výstavy snímků hub Václava Burleho (70). Při zahájení výstavy besedoval s návštěvníky o vzácných houbách zachycených na velkoformátových fotografiích a také o jiných zajímavých tématech, která hýbají dnešní společností. Během svého života stihl být skautem, trempem, vodákem, novinářem, zpravodajem nebo šéfredaktorem. Stále tvoří pro tisk (např. časopis Vesmír) a televizi (např. pořad o houbách Polopatě v ČT). Zůstává fotografem, milovníkem přírody a neúnavným bojovníkem za její ochranu. Aktivně vystupuje proti rabování lesů houbaři a trhání vzácných a ohrožených hub. Zasadil se o spojení dvou významných rezervací v jednu. Aktivizoval novináře v souvislosti se stavbou amerického radaru v Brdech a i přes trestní oznámení ze strany státu usiloval o odvrácení realizace tohoto projektu. Aktuálně vede boj se státem o záchranu a ochranu Kandíku psího zubu.
V osobním archívu Václava Burleho se nachází celá řada zajímavých snímků hub. Některé ze zachycených plodnic ještě na vlastní oči nespatřil mnohý mykolog. Před několika roky si Václav Burle uvědomil, že by byla škoda ponechat takové obrázky skryté očím milovníků přírody a široké veřejnosti. Před třemi roky proto sestavil dva výstavní soubory o houbách a v nedávné době spatřila světlo světa již třetí kolekce fotografií. Snímky tak v minulosti viděli například turisté na hradě Karlštejně nebo milovníci květin v botanické zahradě v Praze. Své fotografické úlovky vystavoval pan Burle také po boku slavného Jana Saudka. Jeho záhadné houby (už jste někdy našli stročkovec kyjovitý, hřib královský, korálovec jedlový nebo bondarcevku horskou?) se objevili na výstavě společně se Saudkovými portréty překrásných a tejmných žen. Oba cykly této výstavy se setkaly s velkým úspěchem.
 
Jestli vás zaujala osobnost Václava Burleho a jeho tvorba, přijměte pozvání Tvůrčí skupiny Šumák na výstavu fotografií hub v galerii Branka. Výstava probíhá od 3.11. do 31.12.2013. Otevírací doba galerie je: út, st, pá 14:15 - 16:45; so 9:00 - 12:00; po, čt, ne zavřeno. Plakát k výstavě si můžete prohlédnout zde. Více o galerii Branka zde.
 
Autorem výstavy jste zváni na některou z jeho foto-toulek. Jeho příběhy čtěte na blogu Václava Burleho.